THERASILK Ürünleri'nde, yabani ipek böceklerinden çok az sayıda elde edilen, %100 doğal, %100 saf, cilde hiç bir zararı olmayan, nemlendirici, besleyici, UV ışınlarından koruma özelliği sağlayan "SARI KOZA" kullanılmaktadır. Endüstriyel üretim olmayıp tamamen doğal yollardan elde edilen bu "SARI KOZA", diğer koza yetiştiriciliğinde olduğu gibi kimyasallara maruz kalmadığı için kozmetik kullanımı daha güvenlidir.


ŞAMPUAN

Şampuan saçın kendi doğası gereği oluşan kafa yağı ve çevresel koşulların oluşturduğu kirliliğin arındırılması amacıyla kimyasal olarak üretilen temizlik ürünüdür. Kremsi veya daha akıcı yapıya sahip olan, yapılarında hoş koku verici parfüm bulunduran bu ürünler pH düzenleyiciler ile saçların daha iyi temizlenmesini sağlar.

İdeal bir şampuan saçları temizlerken kolay taranabilme, parlaklık, saçta kepek oluşumunu engelleme, elektriklenmeme gibi faydalar sağlamalıdır.

Şampuan seçimi kısa vadede sadece saçların sağlık ve bakımı ile ilgili önem taşıyormuş gibi görünse de uzun vadede sağlığımızın tamamı için yaşam kalitesini düşüren bir tehdit oluşturabilmektedir. Günlük olarak kullanılan kozmetik ve bakım ürünlerine göz gezdirdiğimizde diş macunu, parfüm, deodorant, sabunlar, makyaj malzemeleri derken 15-20 çeşit ürünle karşılaşıyoruz. Bu ürünlerin sağlığımız için pek etkili olmadığı düşünüldüğünde uzmanlar bu maddelerin uzun süreli kullanımlarının yıllar sonra alerji, kanser türleri, astım gibi pek çok soruna neden olabileceğini söylüyor.

Tarihsel olarak saç temizliğinde tarihte ilk kullanılan temizlik malzemeleri su ve sabun olmuştur. Sabunun alkalik yapısından dolayı kafa derisi ve göz için çok iyi bir seçim değildi. Yıkama sırasında sudaki kalsiyum iyonları ile sabun kireci denen madde oluşarak şaçlara solgun ve mat bir görünüm vermektedir. Sabunun yan etkilerini aza indirmek için son yıkama suyuna seyreltilmiş asetik asit ya da sitrik asit konulmaktaydı. Halk arasında bunun karşılığı limon suyu ya da sirkedir.

İlk olarak ingiliz kuaförler sabun parçacıklarını ve bir takım bitkilerle beraber suda kaynatarak saça parlaklık veren hoş kokulu şampuanlar üretmişlerdir. Günümüz şampuanlarının ilk mucidi biri Kasey Hebert’tır. 20. yüz yılın başında beri ticari amaçlı üretilen şampuanlar bulunmaktadır. Hans Schwarzkopf adındaki bir Alman eczacı daha 1903 yılında üretiği toz halindeki şampuanı piyasaya sürmüştür. Bunun akabinde 1927’de ilk sıvı şampuanı bulmuştur.

Normal saçlar için:

Saç derisindeki sebum oranı normal olan saç tipleridir. Kullanmanız gereken şampuan derinin nem ve yağ oranını dengelemeli. Saçınızı yıkadıktan 24 saat sonra yağlanma olmuyorsa normal saçlar için olan şampuanlar kullanılmalıdır.

Yağlı Saçlar için:

Saç derisindeki sebum oranı fazla olan saç tipleridir. Kullanması gereken şampuanlar saçtaki sebum dengesini sağlamalıdır. Aynı zamanda saçlarda oluşan elektriklenmeyi de engeller. Şampuan alırken üzerinde yağlı saçlar için ibaresine dikkat etmenizin önemi burada gizlidir. Ayrıca yağlı saçlara sahip kadınlar kesinlikle kremsiz şampuan kullanmalıdırlar.

Kuru, yıpranmış, boyalı saçlar:

Çeşitli fiziksel etkilere maruz kalan saçlar için yenileme ve bakım yapma özelliği olan şampuanlar tercih edilmelidir. Böylece nem dengesini kaybeden saçlar nemini yeniden kazanırken aynı zamanda beslenmişte olurlar.

Zayıf ve yıpranmış saçlar:

Sağlığını kaybetmiş saçlar için kremli formüle sahip onarıcı canlandırıcı ve bakım yapan şampuanlar tercih edilmelidir. Ayrıca onarıcı proteinlere sahip bakım maskeleri kullanmak saçlarınızı canlandıracaktır.

Saçlarınızı herhangi bir şampuan ile yıkamayın. Saçınızın nasıl bir yapıya sahip olduğunu bilerek en doğru tercihi yapmaya özen gösterin. Ve herşeyden önemlisi saçlarınız için ucuz şampuan kullanmayın. Bu şampuanlarda sizin saçlarınıza zarar verecektir. Özellikle ileri yaşta daha iyi anlaşılan bu durum, bir çok kişinin sıkıntısı haline gelebiliyor.

Saçlar her boyama, her kıvırma sonrası yıpranmakta, içilen her sigara sonrası saç kökündeki kılcal damarlar daha da daralmakta ve saç kökleri daha az beslenmektedir. Stres, iş ve aile sorunları saçların dökülmesine, kepeğe ve daha pek çok saç sorununa neden olmaktadır. Düzenli egzersiz, dengeli beslenme kadar kullanılan kozmetik ve bakım ürünlerinin doğru seçilmesi hem saç sağlığını, hem de uzun vadede toplam sağlığı iyi yönde etkileyecektir.

İçeriğinde sls yani sodyum lauril sülfat içeren şampuanlar saç ve saç derisine zarar vermektedir. Sls (sodyum lauril sülfat) içeren şampuanlar saçın zamanla zayıflamasına, hacmini kaybetmesine, dökülmesine, saç derisinde kaşıntı hatta seboreik egzamaya sebebiyet vermektedir.

Şampuanların içinde kullanılan paraben ve phtalate adlı maddeler hormonlarda değişiklik meydana getirirken üreme problemleri ve doğum önce ve sonrasında gelişme bozukluklarına neden oluyor. Petrol kaynaklı renklendirici ve kıvam sağlayıcılar vücutta zehirli yani toksik maddelerin birikmesine neden oluyor. Saçları hacimli göstermesi için eklenen silikon dökülmeyi arttırıyor, saç kökleri zayıflıyor, kepeklenme ve yağlanma ile cildin erken yaşlanmasına neden oluyor. Güzellik ve sağlığın koruyucusu olması gereken ve çok sık kullanılan şampuanlar uzun vadede bir düşmana dönüşüyor.

Şampuan seçilirken bitki özsuları ve yağları ile hazırlanmış olanlar tercih edilmelidir.

Piyasadaki çok çeşitli seçeneklerden saç tipinize uygun olanı satın aldıktan sonra şu adımları uygulamınızı öneririz:

- Şampuanlamadan önce saçınızı tozdan arındırmak için iyice fırçalayın.
- Şampuanı kuru saçınıza sürün ve ardından bol suyla köpürtün.Yıkama işleminde sert olmamaya özen gösterin. Masaj yapar gibi saç diplerinize ağır ağır yedirin.
- Şampuanı saçınıza iyice yedirdikten sonra yine bol suyla durulayın.
- Saç kremi uygulayacaksanız ölçüye dikkat edin. Saçın uzunluğuna bağlı olarak fındık veya ceviz büyüklüğünde kremi sadece saç uçlarınıza uygulayın. Birkaç dakika beklettikten sonra da iyice durulayın.
- Son olarak saçı tamamen duruladıktan sonra soğuk su tutarsanız saçlarınıza canlı ve parlak bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Önemli not: Mevsimler etken dışında yaşanan saç dökülmesi gibi sorunlar için öncelikle bir uzmana başvurmanızda fayda var.

Şampuanın köpürme miktarı içinde kullanılan köpürtücü maddelere ve kullanılan suyun sıcaklığına bağlıdır.Ayrıca saç ne kadar kirliyse,şampuan o kadar az köpürür.Su ne kadar sert ve kireçliyse,o kadar fazla şampuan kullanmak gerekir.Köpürme,şampuanın çok fazla temizlediği anlamına gelmez.Ayrıca şampuan işlemini uyguladıktan sonra,saçın çok iyi durulanması gerekir.Krem işlemini uygularken,kullandığımız saç kremi herhangi bir bakım özelliği taşımıyorsa saç derisine temas etmeyecek şekilde sadece uç kısımlara uygulanabilir.

Şampuan seçimlerinde kozmetik olanlarını değil dermatolojik olanlarını tercih etmeliyiz;

– Yağlı saçları yıkarken dikkat etmemiz gereken nokta ise şudur; Saçımıza hiç su deydirmeden önce elimize bolca şampuan döküp biraz sulandırıp saçımıza ondan sonra sürelim ve köpürtelim. Akabinde bol suyla yıkayalım. Bu yıkama şekli saçlarınızın daha geç yağlanmasını sağlar.Yağlı saçlar için şampuanlar, saç derisindeki sebum oranı fazla olan kişiler için uygun. Her gün ya da gün aşırı kullanılması halinde saçtaki yağ oranını dengeliyor. Saçtaki sebum dengesini sağlayan bu şampuanlar aynı zamanda statik elektriği de azaltıyor. Doğru seçim; limonlu, sade, sabunsuz şampuan
– Normal saçlar için şampuanlar, saçlı derinin nem ve yağ oranını dengede tutar. Sebum üretimi fazla olmayan saç tipleri için uygundur. Saçlarınızı yıkadıktan sonra 24 saat içinde yağlanma olmuyorsa normal saç tipine uygun şampuan kullanılmalı.
– Kuru, yıpranmış, boyalı saçlar için şampuanlar, kalıcı saç boyaları, renk açıcılar, perma solüsyonları, kimyasallar, aşırı fön gibi işlemlerle fiziksel olarak zarar görmüş saçlar için uygundur. Yenileme ve bakım özelliği açısından geliştirilmiş formülleriyle saçın kaybettiği nem dengesini yeniden sağlıyor.Doğru seçim; hindistan cevizli, bademli, lanolinli şampuan
– Zayıf ve yıpranmış saçlar için şampuanlar, çeşitli nedenlerle sağlığını koruyamayan ya da kaybetmiş yoğun bakım isteyen saç tipleri için uygundur. Kremli formülleri sayesinde saçların kolay açılmasını sağlarken onarıcı ve canlandırıcı özellikleri ile saça yoğun besleyici bakım sağlıyor. Doğru seçim; biralı ya da yumurta özlü şampuan
– Kepek şampuanları, kepeğe karşı etkinliği kanıtlanmış aktif maddeler içeriyor. Her gün düzenli olarak kullanıldığında gözle görülür kepek oluşumunu engelliyor. Doğru seçim; kepeğe karşı etkili şampuan (çinko piriton içeren)