Yeni Nesil Biyoteknoloji Uygulamaların Öncüsüyüz

Cildinizde İpek Lüksü

Asırlar önce bir dut bahçesinde kraliçenin çay saatinde daldan sallanan kozayı gözlemlemesiyle keşfettiği ipek tarihe yön vermiş ve her zaman lüksün, zerafetin , zenginliğin simgesi olmuştur. Üretiminden, ipek ipliğin elde edilmesine kadar çok narin ve zahmetli bir süreç yürütülmektedir. Pupaların erişkin kelebek oluşturmaya kadar geçen süreçte ortamın organik koşullarda hiçbir olumsuzluğa maruz kalmadan korunması gerekmektedir. Üretim sonunda hiçbir kontaminasyona maruz kalmadan kozalar elde edilir. Pek çok sektörde kullanım yeri bulan ipek bu nedenle pahalı bir üründür.

İpek, keşfinden bu yana bilim adamları için hep bir merak konusu olmuştur. Gelişen teknolojinin imkanlarıyla ipek hidrolizatları elde edilmiştir ve biyolojik etkileri pek çok çalışmaya konu olmuştur..

İnsan cildi ve saçı keratin yapıdır. İpekte doğal bir keratin yapı olduğu için kozmetik alanında kullanıma çok uygun doğal biyolojik maddedir.

Hidrolize ipek proteinleri saç ve cilt bakım ürünlerine eklendiğinde ipeksi dokuyu ve lüks hissini verir. Hissettirdiklerinin yanı sıra ipek peptidleri aminoasit kompozisyonuyla hücre metabolizmasında yaşlanma karşıtı enzim aktivitelerinde etkili olur. Cildin yaşlanmasında en önemli etken maruz kaldığımız UV ışınlarının hücre DNA sında yol açtığı hasarlardır. Ultraviyole ışık tarafından üretilen reaktif oksijen türleri, ciltte fotokarsinojenik ve fotoyaşlanma değişikliklerine neden olur.

Yaşlanmaya karşı verdiğimiz savaşta bugün cilt bakımında çeşitli dış etkilerle oluşan serbest radikallere karşı anti oksidanların değeri çok büyüktür. Bu kapsamda değerlendirildiğinde hidrolize ipek peptitleri başta lipid peroksidasyon ve tirozin kinaz enzim aktiviteleri olmak üzere pek çok oksidasyon reaksiyonunda engelleyici rol oynamaktadır.

İpek proteinleri , antibakteriyel ve mantar önleyici yapısı ile iyi bir su çekicidir. Üzerinde bulunan nemi uçurarak ideal nem dengesini sağlar. Bu sayede cilt mikrobiyom dengesini korur.

2016 yılında kozmetik güvenliği komisyonunun yayınladığı rapor ile hidrolize ipek peptitlerinin kozmetik amaçlı kullanımının güvenli olduğu onaylanmıştır. İpek peptitleri doğal yapısıyla, pek çok şaşırtıcı özelliğiyle, insan cildine karşı güvenli oluşu ve istikrarıyla günümüzde en çok aranan fonksiyonel doğal kozmetik hammaddesidir.

İlginizi Çekebilir
Saç Bakım Ürünlerinde İpek Protein
Güneş Koruyucularda İpek Protein
Hassas Ciltlerde İpek Proteini
Neden İpek?