Yeni Nesil Biyoteknoloji Uygulamaların Öncüsüyüz

Hassas Ciltlerde İpek Proteini

Günümüzde pekçok kişinin sorunu cildinin alerjik olmasıdır. İpek proteinli ürünlerin bu açıdan güvenli olup olmadığı değerlendirilecek olursak ipek, insan derisine en yakın biyolojik yapısıyla hipoalerjik ürünler sınıfında yer alır.

Herhangi bir ürünü denerken ilk uygulamada ciltte hafif bir kızarıklık, karıncalanma ve kaşınma reaksiyonu oluşabilr. Çok kuru açık ve ince ten yapısında sıklıkla rastlanılan bu durum hassasiyet olarak nitelendirilir. Alerjik reaksiyon ise vezikül oluşumu, şişme, kuvvetli kaşıntı ve sızıntıyla karakterize klinik göstergeleri vardır. Bir alerjene karşı gelişen immun yanıt neticesinde şekillenir.

Deterjan, sabun gibi aşındırıcı kimyasallar, korunmasız ultraviyole ışınlar, aşırı su kaybı ve stres gibi durumlar ciltte deri üzerinden gerçekleşen su kaybını artırır. Bu durum cildin bariyer yapısını bozarak savunmasız bırakır.

İpek proteinleri keratin dokuya eğilim gösterirler. Kendi de bir keratin yapı olan aminoasit bileşikleri korneositlerin üzerini kapatarak hidrofilik yapısıyla bütünlüğü sağlar. Başlangıçta bu tarz hassasiyet gelişmiş ciltlerde düzenli nemlendirme suretiyle bariyer yapıyı güçlendirerek sağlıklı bir cilde kavuşmak mümkündür.

İlginizi Çekebilir
Saç Bakım Ürünlerinde İpek Protein
Güneş Koruyucularda İpek Protein
Neden İpek?
Cildinizde İpek Lüksü